Kuumarabandus koertel

Kuumarabandus tekib, kui organismi termoregulatsioonimehhanismid ei suuda hoida kehatemperatuuri normaalses vahemikus (koertel ligikaudu 38-39˚C). Loomadel on enda jahutamise võimalused oluliselt väiksemad kui inimestel (kes higistavad) ning ülekuumenemine võib tekkida kergesti.

Kuumarabanduse tunnusteks koeral on erkpunane keel, punased või kahvatud igemed, viskoosne ja kleepuv sülg, kiire hingeldamine, nõrkus, tasakaaluhäired, oksendamine, kõhulahtisus ja šokk.

Esmaabi

Koera on lihtne kraadida digitermomeetriga (pärakust). Kui koera kehatemperatuur ei ole tõusnud üle 39.5˚C, piisab üldjuhul veega jahutamisest (jaheda veega ülevalamine, katmine märgade rätikutega).  Koer tuleb viia varjulisse kohta ja anda talle piisavalt vett juua. Seejärel hoolitseda, et koer püsiks varjus ja ei liiguks aktiivselt. Jälgida koera ka paaril järgmisel päeval tähelepanelikult

Kui koera kehatemperatuur on üle 41˚C, siis vajab ta kohest veterinaarset abi. Juhul, kui kliinikusse on üle 5 minuti tee ja koer on teadvusel, tuleks enne transportimist tema kehatemperatuuri alandada vähemalt 39.5˚C-ni. Selleks otstarbeks kasutada jahedat (mitte jääkülma) vett aiavoolikust või dušist, ka võib koera panna veega täidetud vanni. Temperatuuri mõõta iga 10 minuti järel uuesti. Loomakliinikus langetatakse vajadusel veel kehatemperatuuri, manustatakse vedelikke ja uuritakse koera seisundit (võimalikud tüsistused on šokk, hingamishäired, neerukahjustused jms).

Pärast kergekujulise kuumarabandust paranevad koerad enamasti nii, et järelravi vajavaid probleeme ei teki. Tugev ülekuumenemine võib aga põhjustada siseorganite kahjustusi, mis nõuavad pikemaajalist tegelemist, näiteks arsti poolt ette nähtud spetsiaalse dieedi järgimist vms. Kord kuumarabanduse saanud koeral suureneb risk uuesti samasse seisundisse sattuda.

Kuumarabanduse ennetamine: ära jäta koera kuuma ilmaga järelvalveta autosse või piiratud alale, kus puudub võimalus päikesevarju minna (eriti asfalt- või betoonpinnal). Samuti on ohtlik suukorvi kasutamine. Intensiivset liikumist tuleks piirata, pidevalt on vajalik juurdepääs joogiveele. Hingamisraskustega koeri peaks kuumaga hoidma toas. Pikakarvalisi koeri ei tohiks kuumal ajal paljaks pügada, kuna nende karvastik toimib isolaatorina, hoides kuumuse koera nahast eemal.

NB! Koera jahutamiseks niisuta veega kõhualust ja reite sisekülgi, vett ainult seljale peale valades ei saavuta soovitud efekti.

Scroll to Top