sokolaadŠokolaadimürgistus koertel  

Pühade ajal, mil maiustusi tavapärasest rohkem tarbitakse, võib juhtuda, et koeral õnnestub „varastada” šokolaadi. Šokolaad suuremates kogustes võib põhjustada koertele eluohtlikke mürgistusi!
Kergematel juhtudel ilmneb kõhulahtisus, tavaliselt 12 kuni 24 tundi pärast šokolaadi söömist. Raskemal juhul võib ka kõhulahtisus vajada  ravi. 

Selleks, et põhjustada koeral terviseprobleeme, läheb vaja suhteliselt suurt kogust šokolaadi.
Dr Rhea Morgani käsiraamatus „Väikeloomade tervis“ on välja toodud järgmised andmed:
Šokolaadimürgistust põhjustav kogus on umbes 100-150 mg kehakaalu kg kohta.

Kui kahtlustad, et sinu koer või ka kass on söönud suurema koguse šokolaadi või kui ilmnevad alljärgnevad mürgitusnähud, on oluline kohe ja kiiresti pöörduda loomaarsti poole.  
 

Šokolaadimürgistuse tundemärgid: 

  • ülierutuvus, kergesti ärritatavus

  • südame pekslemine, rahutus

  • suurenenud urineerimine, oksendamine ja lihaskrambid või -nõrkus

  • Hiljem võib lisanduda ülekuumenemine, atakihoog ja südame seiskumine


Šokolaadist põhjustatud mürgistuse vastu ei ole olemas tõhusat vastumürki. Aidata võib oksendamise esilekutsumine. Seda juhul, kui on teada, et koer on söönud šokolaadi ja sellest pole möödas rohkem kui 2 tundi. Abi võib olla ka aktiivsöe manustamisest, kuna see takistab mürgi imendumist seedetraktis. 

Mürgistuse sümptomite leevendamiseks võib loomaarst kasutada ka mõningaid ravimeid või ravivõtteid - näiteks atakki leevendavad ravimid, lisahapniku andmine, tilguti alla panemine, südametegevust stabiliseerivad ravimid. 

---------------------------------------------------- 

Šokolaad sisaldab ksantiini alkaloidi teobromiini, mis on teatud kogusest alates mürgine. Samuti leidub šokolaadis teisi ksantiini alkaloide nagu kofeiin ja teofülliin. Kõigi nende ühendite mürgistus on üsnagi sarnane. Mõjutatud saab esmajoones närvisüsteem, südame-veresoonkond ja perifeersed närvid; samuti uriinieritus. 

Kuna teobromiini leidub kakaoubades (see annabki kakaole mõru maitse), siis valges šokolaadis teobromiini ei ole. Piimašokolaadis on teobromiini üsna vähe. Mida tumedam on šokolaad, seda suurem on ka selle teobromiini sisaldus. Tumeda mõrušokolaadi puhul piisab mürgituse tekkimiseks juba väikesest kogusest.

Seega kujutab piimašokolaad koerale väikest ohtu, aga mida suurem on šokolaadi kakaosisaldus, seda suuremaid terviseprobleeme see võib tekitada.

Hoolitse, et su koer ei pääseks inimtoiduga maiustama! 
 

Internetist refereeris KAIRE PAAVO